O sieci

tn_blok

Sieć powstała w okresie największego „boomu” sieci osiedlowych w Polsce. Byłby to czasy kiedy internet w domu oznaczał używanie modemu 56k po godz 18 i naliczaniu impulsów co 6 min (o ile mnie pamięć nie myli).

W tamtym czasie, TP S.A. wprowadziła pierwszą w miarę przystępną opcję stałego łącza do Internetu o nazwie SDI (Szybki Do Internetu) z zawrotną przepustowością 115kb/s. Niestety, cena łącza była mimo wszystko trochę wysoka dla przeciętnego „Kowalskiego”, dlatego paru znajomych w bloku dogadało się i podzielili pasmo ( na 5 czy 7 osób – sic!). Zmiana dostępu modemowego na współdzielone pasmo SDI było pierwszym krokiem w budowie sieci. Pierwszy serwer stał u jednego z adminów w domu i był oparty bodajże o Windows NT a w późniejszym czasie o Suse Linux.

W dalszej perspektywie jednak SDI było niewystarczające. W tamtych czasach nie było innych sensownych opcji jak wzięcie stałego łączą ale z większa przepustowością i na większa liczbę osób. Podjęta została ryzykowna decyzja, o próbie zgromadzenia min. liczby 30 osób które byłby taką opcją zainteresowane. Po akcji „domokrążca sieciowy u sąsiada” udało się zebrać wymaganą liczbę osób. Należy pamiętać, że sieć nie miała żadnej osobowości prawnej, po prostu paru znajomych chodziło po sąsiadach których znała lub nie znała i namawiali ich, żeby zgodzili się zapłacić nie mało grosza komuś prawie obcemu w zamian za dostęp do Internetu.

Wtedy to sieć zystn_blok2kała dostęp do 2Mbit/s łącza Polpak podzielonego na 30 osób. Te wydarzenia z powodzeniem można uważać, za przełomowe. To wtedy 30 osób zaczęło liczyć na na parę innych osób, że dostarczą usługę dostępu do Internetu, a te parę osób zaczęło czuć odpowiedzialność by się to udało.

Oczywiście jak zawsze, nowe łącze także przestało być wystarczające. W związku z tym łącze do internetu podlegało zmianom. Od wspomnianego na początku SDI, po Polpak 2 Mbit/s, 2xPolpak, 2x Polpak oraz ADSL z transparent proxy, bo ostateczny kształt dzisiaj czyli łącze z firmy GTS. Jednocześnie sieć przeżywała burzliwy rozwój, zarówno organizacyjny jak i sprzętowy.

Sieć w krótkim czasie rozwinęła się z liczby 30 osób do ponad 200. Udało się zdobyć pomieszczenie dedykowane na serwerownię, dzięki czemu jeden z adminów mógł spokojniej spać. Wszystkie te wydarzenia dopełnia założenie bytu o nazwie „Stowarzyszenie Miłośników Internetu Fenix” (należy zauważyć, że sieć nigdy nie działała komercyjnie i nigdy się w takową nie przekształciła).

Dzisiaj patrząc z perspektywy czasu, można stwierdzić chyba, że FENIX jest jedną z niewielu już działających sieci osiedlowych które nie dość, że przetrwały rewolucję na runku dostępu do Internetu w Polsce, to do tego działa w kształcie przypominającym stare dobre czasy „boomu” na sieci osiedlowe. Wszystkie osoby podpięte do sieci nie są jej klientami a członkami i mają pełne prawa uczestniczyć w walnych zebraniach, zabierać głos i mieć wpływ na kształt sieci w przyszłości.